Kiermasz Rzemiosła

Najstarsza wiadomość o Jarmarkach w Krakowie pochodzi z 1310 r., wynika z niej, że w mieście odbywały się rocznie trzy Jarmarki. Ich tradycja utrwaliła się: na św. Stanisława (3 – 14 maja), na św. Wita (11 – 17 czerwca) i na św. Michała (29 września – 3 października). Był największym Jarmarkiem w średniowieczu. Obowiązywał wtedy między innymi przywilej drożny, który zobowiązywał kupca do wjazdu, wraz z towarami na sprzedaż, do miasta leżącego na szlaku. Naszą imprezą chcielibyśmy, aby dzisiaj już bez przymusu przyciągnąć do naszego miasta turystów krajowych i zagranicznych. Jarmarkowi towarzyszą pokazy obrzędów pożegnania lata i powitania jesieni, w wykonaniu autentycznych zespołów folklorystycznych.

Odbędzie się także mnóstwo konkursów, między innymi nawlekanie czerwonych krakowskich korali. Ten kto najszybciej nawlecze, zabierze je ze sobą do domu.

Rzucanie do puszek – Ustawienie 5 puszek w rzędzie i strącanie ich przez rzut piłeczką z odległości ok. 3- 5 m. Wygrywa ten, co straci wszystkie puszki.

Wrzucanie ziemniaków do ducki – Ustawienie ducki w dalszej odległości i wrzucanie ziemniaków 3 szt. do ducki – wygrywa ten, kto wrzuci wszystkie ziemniaki.

Szukanie jajka w ducce – Do ducki napełnionej słona wkładamy kilka ziemniaków i jedno jajko. Konkurencja polega na znalezieniu jajka w czasie grania muzyki  – wygrywa ten, co znajdzie jajko i pokaże przez podniesienie do góry.

Slalom z miotłami – Ustawiamy 3 stojaki w dwóch rzędach. Dwie osoby startujące miotła popychają główkę kapusty pomiędzy stojakami. Wygrywa ten, kto pierwszy dopcha kapustę do mety.