Impreza pod nazwą „Jarmark na Świętego Michała” organizowana jest w dniach od 18 - 27 września 2020 roku na Małym Rynku w Krakowie. Obejmuje działalność wystawową i handlową promującą rzemiosło, lokalną sztukę ludową, produkty i wyroby spożywcze.

            Uroczyste otwarcie Jarmarku odbędzie się w dniu 19 września 2020 roku o godzinie 12:00. W tym dniu przewidziane jest również uroczyste wręczenie odznaczeń dla zasłużonych Rzemieślników zrzeszonych w Małopolskiej Izbie Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

            Organizatorzy umożliwią odwiedzającym Jarmark uczestnictwo w prezentacjach i pokazach rzemiosła podczas których będzie można zobaczyć rzemieślników przy pracy m.in.: pokazy sztuki kowalstwa, szycie torebek, wykonywanie biżuterii, filcowanie wełną z merynosów motywów ozdobnych na tkaninie (owcza wełna z Australii), wysłuchać opowieści o ich zawodzie, a tym samym szerzej poznawać naszą kulturę i tradycję.

            Jarmark na Świętego Michała tradycją nawiązuje do wcześniejszego, handlowego charakteru miasta Krakowa. Bogatą ofertę handlową zapewniają zjeżdżający do miasta kupcy z różnych stron Polski i Europy. Na stoiskach można oglądać rękodzieło reprezentowane przez rzemieślników z Małopolski. Także zakupione na Jarmarku przedmioty poprzez swoją oryginalność będą stale przypominać mieszkańcom Krakowa, a zwłaszcza turystom o wartości i pięknie tradycyjnej, ciągle żywej kultury naszego regionu.

 

Serdecznie zapraszamy na Mały Rynek w Krakowie w dniach 18 - 27 września 2020 roku!

    

 

wielkanoc artim

TARGI WIELKANOCNE

Na Rynku Głównym w Krakowie odbywają się rokrocznie tradycyjne Targi Wielkanocne. Organizatorami są Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz „Artim” Sp. z o.o., które jest realizatorem Targów.

W Targach uczestniczy ok. 60. kupców reprezentujących nie tylko nasz region, ale i inne miasta Polski. Ponadto prezentują się wystawcy z zagranicy. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, serwetki, kierpce, kożuchy ręcznie haftowane, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne, a także oscypki czy pierniki. Dla krakowian i turystów odwiedzających Targi przygotowuje się punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, promujące kuchnię staropolską.

Targom towarzyszą liczne imprezy m.in.: poświęcenie palm i pokaz obrzędów wielkanocnych, prezentacja tradycyjnych stołów regionalnych, poświęcenie koszyczków wielkanocnych i poczęstunek poświęconych potraw, pokaz obrzędów Śmigusowo-Dyngusowych.

rynek

TARGI BOŻONARODZENIOWE

Współczesne Targi, od kilkunastu lat są wpisane w kalendarz imprez Rynku krakowskiego. To tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.

Wystawcy prezentują towar w ok. 80. kioskach handlowych i gastronomicznych. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny i sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, wyroby skórzane, kożuchy, obrusy. Na Targach znajdują się stoiska z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami wg staropolskich receptur, stoisko serwujące zupy, pajda chleba ze smalcem, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Ponadto znajdziemy prażone orzechy w karmelu, krówki, pierniki, domowe ciasta, tarty i ciasteczka, miody, pieczone kasztany, wędliny, sery góralskie i oscypki. Tradycyjnie na Targach znajduje się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”.

Targom towarzyszą takie imprezy jak: pisanie listów do Św. Mikołaja, wizyta Św. Mikołaja, Święto kupca, prezentacje gmin Małopolski, Mosty między Miastami, Opłatek Prezydencki, Korowód Kolędniczy, czy pokaz Dziadów.

30 - lecie Firmy "Artim"

30 - lecie FIRMY "ARTIM"