list do mikolaja Artim

W ramach tegorocznych Targów Bożonarodzeniowych wzorem roku ubiegłego, w którym pobiliśmy rekord w ilości osób w elementach stroju mikołajowego - 4 281 osób, planujemy ustanowić nowy polski Rekord Osobliwości - chcemy napisać i wysłać jak najwięcej listów do Świętego Mikołaja.

Od 25 listopada do 4 grudnia br. od poniedziałku do piątku w godz. 16.30-19.00 oraz w weekendy w godz. 11.00-19.00 zapraszamy na krakowski Rynek Główny, gdzie przy estradzie Targów Bożonarodzeniowych będzie można napisać (lub narysować) list do Świętego Mikołaja na specjalnie przygotowanych kartkach. Pod hasłem „Tacy mali, tacy duzi” - każdy pisze list! zapraszamy małych i dużych: przedszkolaków, młodzież szkolną, studentów, a także osoby dorosłe do wspólnej zabawy.

Listy będzie można wrzucać do mikołajowej skrzynki pocztowej znajdującej się przy estradzie. Kto nie może przyjść na Rynek może napisać list na facebooku wpisując w wyszukiwarce: Targi Bożonarodzeniowe lub wysłać e-mailem na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., a my wydrukujemy go i wrzucimy do skrzynki! Jeśli jakaś szkoła lub inna instytucja zgromadzi dużą liczbę listów, ale nie da rady dostarczyć ich na Rynek – prosimy napisać lub zadzwonić do nas, a przyjedziemy i odbierzemy listy.

Wzór listu można znaleźć również w Dzienniku Polskim w sobotę 03.12.2016 r. Listy będzie można wysyłać do 4 grudnia do godz. 14.00. Mamy nadzieję, że zgromadzimy tak dużo listów, że ustanowimy nowy rekord, a tym samym nasza akcja zostanie uznana za godną dopisania do Księgi Polskich Rekordów i Osobliwości.

Finał akcji 4 grudnia o godz. 16.30 na estradzie Targów Bożonarodzeniowych na Rynku Głównym w Krakowie, gdzie przedstawiciele Polskich Rekordów i Osobliwości odczytają wynik, a następnie przedstawiciele Poczty Polskiej S.A. odbiorą listy i dostarczą je Mikołajowi.

 

wielkanoc artim

TARGI WIELKANOCNE

Na Rynku Głównym w Krakowie odbywają się rokrocznie tradycyjne Targi Wielkanocne. Organizatorami są Miasto Kraków, Krakowska Kongregacja Kupiecka oraz „Artim” Sp. z o.o., które jest realizatorem Targów.

W Targach uczestniczy ok. 60. kupców reprezentujących nie tylko nasz region, ale i inne miasta Polski. Ponadto prezentują się wystawcy z zagranicy. Produkty oferowane przez kupców to przede wszystkim artykuły świąteczne: stroiki, koszyki, palmy, świeczki, pisanki, ręcznie malowana porcelana, biżuteria, obrusy, serwetki, kierpce, kożuchy ręcznie haftowane, plecionki, wyroby z masy solnej, z mąki, z siana, z drewna oraz inne wyroby regionalne, a także oscypki czy pierniki. Dla krakowian i turystów odwiedzających Targi przygotowuje się punkty małej gastronomii z polskimi potrawami z grilla, promujące kuchnię staropolską.

Targom towarzyszą liczne imprezy m.in.: poświęcenie palm i pokaz obrzędów wielkanocnych, prezentacja tradycyjnych stołów regionalnych, poświęcenie koszyczków wielkanocnych i poczęstunek poświęconych potraw, pokaz obrzędów Śmigusowo-Dyngusowych.

rynek

TARGI BOŻONARODZENIOWE

Współczesne Targi, od kilkunastu lat są wpisane w kalendarz imprez Rynku krakowskiego. To tradycja, która w dużej mierze ma wpływ na rozwój kulturalny i gospodarczy Krakowa.

Wystawcy prezentują towar w ok. 80. kioskach handlowych i gastronomicznych. Kupcy oferują szeroką gamę świątecznych upominków i dekoracji, takich jak ręcznie malowane bańki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, świece z wosku, szopki, wyroby ceramiczne, wyroby z siana, słomy, drewna, wełny i sukna, szkło artystyczne, biżuterię, pamiątki, pocztówki, kalendarze, drewniane zabawki, wyroby skórzane, kożuchy, obrusy. Na Targach znajdują się stoiska z polskimi potrawami z grilla, stoisko z pierogami wg staropolskich receptur, stoisko serwujące zupy, pajda chleba ze smalcem, boczkiem, cebulą i ogórkiem. Ponadto znajdziemy prażone orzechy w karmelu, krówki, pierniki, domowe ciasta, tarty i ciasteczka, miody, pieczone kasztany, wędliny, sery góralskie i oscypki. Tradycyjnie na Targach znajduje się miejsce na beczki z „Grzańcem Galicyjskim”.

Targom towarzyszą takie imprezy jak: pisanie listów do Św. Mikołaja, wizyta Św. Mikołaja, Święto kupca, prezentacje gmin Małopolski, Mosty między Miastami, Opłatek Prezydencki, Korowód Kolędniczy, czy pokaz Dziadów.

30 - lecie Firmy "Artim"

30 - lecie FIRMY "ARTIM"